SPECJALNIE DLA ZIOMKA KTÓREGO POZNALIŚMY NA KONCERCIE WBIJAC NA JEGO STRONE SCIAGAC ALBUM MICHAJAH http://www.michajah.pl/
Moderator
35 lat temu rozpoczęła się muzyczna rebelia
W pewien październikowy wieczór 1973 roku w nowojorskim klubie Boogie Down Bronx gasną światła. Parkiet powoli zapełnia się ludźmi, którzy przyszli spędzić kolejny wieczór na dyskotekowej imprezie. Tak, kilkaset osób będzie się bawić tego wieczora całkiem nieźle. Ale to będzie trochę inna zabawa - przy innej muzyce. Tak właściwie to przy zupełnie nowej muzyce. Tego wieczora 35 lat temu narodził się bowiem hip-hop.
Rewolucja na dyskotece
Parkiet zapełnia się żądnymi zabawy ludźmi. Tym razem jednak zgromadzona na sali młodzież nie będzie bawić się przy muzyce Jamesa Browna. Zamiast tego DJ Kool Herc odpala swój zestaw didżejski, z którego wydobywają się pomieszane i cięte dźwięki. Równocześnie do mikrofonu lecą pierwsze rapowane frazy: "Rock on, my mellow!", "B-boys, b-girls, are you ready?", "This is the joint!", "To the beat, y'all!" oraz "You don't stop!". DJ Kool Herc nawet nie wie, że właśnie rozpoczął kolejną muzyczną rewolucję.Jak się jednak z czasem okazało, muzyka, którą zaprezentował nowojorskiej publiczności DJ Kool na dyskotece, nie miała służyć wyłącznie beztroskiej zabawie. Hip-hop okazał się być także nośnym gatunkiem pod polityczne treści i narzędziem walki społeczności Afroamerykanów o urzeczywistnienie idei praw obywatelskiech gwarantowanych przez amerykańską konstytucję.
Polityka i sztuka przenikały się od zawsze. Na ogół to polityka próbowała wykorzystać sztukę do własnych celów. Możliwy jest też wariant odwrotny – sztuka może opierać się na polityce i czerpać z niej powód swego istnienia. Na tej idei oparto pierwsze inspirowane polityką teksty hiphopowych utworów.
Hip-hop szybko został uznany za najbardziej upolityczniony gatunek muzyki. W porównaniu do żywiącego się także polityką punk rocka hip-hop jest bardziej dosadny i jeszcze bardziej bezwzględny. Nikt chyba jednak nie był w stanie przewidzieć, że hip-hop, który miał być kolejną formą rozrywki, wywróci nowoczesny sposób pojmowania funkcji sztuki we współczesnym świecie. Z czasem hip-hop wyrósł na najbardziej rebeliancki muzyczny nurt.
Karaibskie początki amerykańskiej rebelii
Hip-hop jako kierunek muzyczny powstał z połączenia muzyki czarnych Amerykanów i muzyki jamajskiej. Wszystko zaczęło się w latach 40. XX w. w stolicy Jamajki, Kingston - mieście, w którym można było usłyszeć wszystkie odmiany muzyki karaibskiej, ale także, dzięki ekspansji radia, muzykę z USA. Technicy opracowali tzw. systemy dźwiękowe, dzięki którym możliwe stało się publiczne odtwarzanie nagranej wcześniej muzyki, która zaczęła zastępować grające na żywo zespoły. Pierwszą firmą nagraniową było Studio One, które założył Clement Dodd; Studio One wychowało pierwszą generację jamajskich disc jockeyów (DJ-ów). Styl jamajskiego didżejowania, został zmodernizowany przez Ewarta Beckforda, który przyjął pseudonim U-Roy, a później został ochrzczony mianem "ojca chrzestnego rapu" ("Godfather of Rap"). U-Roy rymował do rytmu w stylu reggae podawanego z płyty przez DJ-a. To na Jamajce połączyła się muzyka, mówione rymowane słowa (rapowanie) i didżejowanie, tworząc podwaliny pod współczesny hip-hop."Reggae i hip-hop to kuzyni, to rodzina"- uważa DJ Kool Herc. "To była tylko kwestia czasu, zanim reggae i rap się połączyły. Korzenie hip-hopu sięgają Jamajki"- mówi dziś Herc, który swe dzieciństwo spędził właśnie w Kingston. Herc zaczynał od puszczania na swoim sprzęcie płyt z nagraniami takich wykonawców jak U-Roy czy Bob Marley, podczas gdy jego amerykański MC (master of ceremony), Coke La Rock, wykrzykiwał do mikrofonu proste uliczne frazy. Ale amerykańska publiczność nie przepadała za reggae, więc Herc zaczął grać podkłady w stylu funk albo disco - ale robił to inaczej niż dotąd - zaczął na żywo miksować dźwięki z dwóch płyt puszczanych równocześnie, co sprawiało, że powstawała nowa piosenka. Do utworów Jamesa Browna Herc dołączał podkłady w stylu drum&bass, które zastąpiły reggae.
Wraz z hip-hopem rodził się ruch zwany Universal Zulu Nation; jego twórcą był Kevin Donovan, alias Africa Bambaataa. Doktryna Zulu Nation, oparta na Biblii i Koranie, stawiała na szacunek względem dla człowieka, równość praw, jedność, pracę, zabawę i pokój. "Ruch Zulu Nation był dominującą hip-hopową organizacją, która szerzyła miłość, pokój i radość. Zulu Nation budowało pozytywny hip-hop" - mówi dziś legendarny raper Kurtis Blow.W 1973 r. MC Luvbug Starski zaczął używać określenia "hip-hop", którym na jesieni 1974 r. Bambaataa ochrzcił całość nowego ruchu muzyczno-społecznego. DJ Kool Herc i Africa Bambaataa uznawani są za ojców chrzestnych amerykańskiego hip-hopu. Bambaataa namawiał do umieszczania hip-hopu w kontekście społecznym. Zadaniem hip-hopu było służenie dobru wspólnemu społeczności czarnych, ale także i Latynosów, i białych, i innych nacji. W ten sposób narodziła się tzw. stara szkoła (old school) hip-hopu, utożsamiana z nowojorską sceną Wschodniego Wybrzeża. Na Zachodnim Wybrzeżu hip-hop zaczął rozwijać się w latach 80., później dotarł na południe i północ USA, a następnie na inne kontynenty. Impreza w klubie "Boogie Down Bronx" była przełomem, dzięki któremu wytworzył się całkowicie nowy muzyczny gatunek i towarzysząca mu subkultura. Hip-hop był iskrą, która rozpaliła umysły tych, którzy postanowili z czasem rzucić wyzwanie kulturze "białej Ameryki", rozdzieranej wciąż ostrymi konfliktami o rasowym podłożu. "Ameryka zawsze zapewniała właściwą atmosferę" - rapował ironicznie, w 1994 r., w piosence "Do You See" Warren G. reprezentujący scenę Los Angeles.
Rap z "mesydżem"
Hip-hop zaczynał karierę na dyskotekach jako muzyka produkowana na potrzeby imprez. Zresztą na samym początku gatunek ten był określany jako disco rap. Hip-hop szybko stał się jednak głosem amerykańskiej czarnej społeczności walczącej o realizację równości praw i szans w amerykańskim społeczeństwie. O roli hip-hopu najlepiej mówi nagrana w 1990 r. piosenka "Brothers Gonna Work It Out" grupy Public Enemy: "Oto muzyka, która nam służy/ Tata ma swój nowy funk / Potrzebujemy tego wsparcia / Naszym celem niezniszczalna dusza / Odpowiedzi na pytania dla braci z ulicy, szkół i więzień".
Proces upolitycznienia hip-hopu rozpoczął się jednak kilka lat wcześniej. W 1982 r. Grandmaster Flash, wraz z grupą Furious Five, nagrał piosenkę "The Message", która w mniemaniu jej twórców miała być "rapem z przesłaniem". Sukces tego utworu był sygnałem dla innych raperów, że nadeszła era, w której hip-hop może być użyty również dla wyrażenia postulatów politycznych i społecznych. Największy sukces na "politycznej scenie hip-hopu" odniósł wspomniany zespół Public Enemy. W jego skład wchodzą Chuck D., Flavor Flav, Professor Griff, których wspomaga DJ Terminator X. Albumy grupy, takie jak "It Takes a Nation of Million to Hold Us Back" (1987 r.) czy "Fear of a Black Planet" (1990 r.), stanowią kanon politycznego rapu. Hymnem PE stał się utwór "Fight the Power" streszczający ideologię grupy w myśl hasła "Władza w ręce ludzi". Bojowy styl i kontrowersyjne teksty nie przeszkodziły grupie zaznać smaku komercyjnego sukcesu. Choć piosenki Public Enemy były wymierzone w białych Amerykanów, to Chuck D. z dumą wspomina, że pokaźną część widowni zawsze stanowili biali fani.Sporo zamieszania narobił także Ice-T, nazywany także "Bobem Dylanem rapu". Jego piosenki w rodzaju "Escape from Killing Fields" czy "Freedom of Speech", były jak prawy sierpowy dla białych konserwatywnych Amerykanów. W drugim z tych utworów Ice-T zaatakował Tipper Gore (żona wiceprezydenta Ala Gore'a), która przyczyniła się do wprowadzenia nalepki "Parental Advisory", zdobiącej płyty z niecenzuralnymi tekstami. Środowisko hiphopowe odebrało to jako atak na wolność wypowiedzi, powołując się przy tym nawet na konstytucję.
Głosem pokolenia nadal pozostaje 2Pac. Owocem jego krótkiej kariery (zginął w 1996 r. w wieku 25 lat) jest wiele piosenek odnoszących się do takich kwestii jak rasizm, społeczne wykluczenie, polityczne machlojki czy pozostawienie młodzieży samej sobie. 2Pac o całe zło świata oskarżał przede wszystkim egoistycznych polityków. Piosenki w rodzaju "I Wonder If Heaven Got a Ghetto" reprezentowały frustrację czarnej społeczności początku lat 90. Dziś za kontynuatora dzieła Tupaka uchodzi Nas, który od rapu gangsterskiego coraz bardziej przesuwa się w stronę rapu zaangażowanego społecznie i politycznie.Obecnie najzacieklejsze ataki na polityków przypuszcza w swej twórczości duet Dead Prez. Jego członkowie, Sticman i M-1, traktują jako swą właściwą ojczyznę Afrykę, a nie Stany Zjednoczone, choć właśnie tutaj robią karierę. Najostrzejsza piosenka w ich wykonaniu to "Know Your Enemy", w której amerykański rząd został postawiony na równi z Al-Kaidą. Ideologia Dead Prez to połączenie czarnego nacjonalizmu, marksizmu i teorii rewolucji. Podczas gdy Dead Prez deklarują, już od czasu debiutanckiej płyty "Let's Get Free" z 2000 r., że są "Afrykanami", to reszta amerykańskiego hiphopowego światka woli szukać inspiracji w amerykańskim dziedzictwie, opierając się na doświadczeniach takich organizacji i ruchów jak np. Naród Islamu, NAACP czy Black Power. Probierzem są nadal tacy ideolodzy jak Malcolm X czy Marcus Garvey. Źródłem inspiracji pozostają wciąż Czarne Pantery, radykalna organizacja, która wsławiła się. m.in. atakami na białych policjantów. Hiphopowi wykonawcy wolą jednak lansować jasną stronę działalności Panter; ikony musza pozostać ikonami.
Ich rap, nasza rzeczywistość
Jaka jest kondycja hip-hopu po 35 latach? Cóż, całkiem niezła. Raczej żadna z osób, która przyczyniła się do powstania i wypromowania hip-hopu w latach 70. nie sądziła zapewne, że dokona się kolejny muzyczny przełom.
Hip-hop, z każdym rokiem coraz mocniej oddziałuje na społeczną rzeczywistość. W 2004 r., w Newark, odbyła się pierwsza Krajowa Polityczna Konwencja Hip-Hopu (NHHPC) grupująca artystów, przedsiębiorców i działaczy społecznych. Program NHHPC, podkreślający rolę społecznego aktywizmu ma promować ekonomiczny i kulturalny rozwój oraz zachęcać do udziału w wyborach. Politycznym dyskusjom towarzyszyły koncerty oraz wystawa sztuki i warsztaty literackie.
Dużą rolę w światku hip-hopu odgrywa nadal Russel Simmons, założyciel i szef firmy płytowej Def Jam, który organizuje doroczne szczyty poświęcone zagadnieniom społecznym i politycznym. Simmons, z racji swego politycznego zaangażowania jest określany nieraz jako "Kennedy hip-hopu". Def Jam, zaczynający w 1984 r. jako niewielka wytwórnia, jest obecnie wielkim koncernem, który realizuje swą misję nie tylko na polu muzyki, ale i polityki. Def Jam posiada wyspecjalizowaną komórkę polityczną w Waszyngtonie (Def Think Tank), która zajmuje się lobbingiem na rzecz Afroamerykanów. Scena hiphopowa ciąży wyraźnie w stronę Partii Demokratycznej. Podczas wyborów w 2000 r. głosy fanów hip-hopu próbował pozyskać Al Gore. W 2004 r. swój sukces wyborczy na poparciu muzycznego światka, próbował zbudować John Kerry. Rzeczywiście, uzyskał on wsparcie ze strony hiphopowych artystów, lecz jednak nawet ono nie zapewniło mu zwycięstwa. Winą za porażkę został obarczony P.Diddy (dawniej znany jako Puff Daddy), który w ostatnich latach jest dyżurnym kozłem ofiarnym całego środowiska.
Charakterystyczny jest fakt, iż za znawców polityki uchodzą nie tylko przedstawiciele politycznego rapu tacy jak Public Enemy. Nimb nieomylności towarzyszy także raperom, którzy nie parają się tą odmianą hip-hopu. Raperzy, tacy jak 50 Cent, Ja Rule czy Jay-Z, wypowiadają się w kwestiach polityki na równi z Chuckiem D., chociaż dzielą ich lata świetlne. Zresztą obecnie wyraźne wątki polityczne rzadko stanowią treść piosenek. Jeśli już się pojawiają to raczej aluzyjnie niż wprost, bardziej na marginesie rozważań, a nie jako główny temat. Coraz bardziej wyraźne jest za to zaangażowanie artystów w politykę na zasadzie nawoływania do udziału w wyborach czy popieranie konkretnych kandydatów. Najnowszym utworem, który można zaliczyć do kanonu politycznego rapu, jest utwór "Black President", który nagrał na swej ostatniej płycie nowojorski raper Nas. Piosenka jest oczywiście głosem poparcia na rzecz ubiegającego się o urząd prezydenta USA Baracka Obamy.
Rebelia bez przerwy
Oldschoolowa formuła hip-hopu i legenda hiphopowej subkultury z lat 70. i 80. okazały się być nośnymi elementami do stworzenia podwalin pod komercyjny sukces tej muzyki w latach 90. Choć społeczna i polityczna formuła amerykańskiego hip-hopu nie jest już tak eksponowana, to jednak coraz więcej raperów uczestniczy w bieżącej polityce. Sam hip-hop zaś nadal uchodzi za głos pokolenia, chociaż świat pojmuje już w nieco innych kategoriach. Sporo rzeczy mogło się jednak zmienić. W końcu hiphopowi stuknęło 35 lat. Najlepszego!
Offline